Med buller och bång vill vi inviga vår nya lokal KONSTEN på Kopparmöllegatan 14 C (Kopparmölletorget) i Helsingborg, lördagen den 7 november kl 13. Vår tidigare ordförande Sofia Orre invigningstalar och en trio från Jazz i Helsingborg kommer att spela under dagen.

I KONSTEN har vi tänkt att ordna utställningar som skall inspirera och entusiasmera våra medlemmar. Vi kommer också att ha föreläsningar och miniutbildningar, möten och andra kulturevenemang. Vi hoppas att KONSTEN skall bli en mötesplats för kulturintresserade där man kan slinka in för att prata bort en stund, ta en kopp kaffe, möta konstnärer och få nya konstupplevelser.

Under tio av årets månader (ej januari och juli) arrangerar vi utställningar med inbjudna konstnärer och vi har vernissage första lördagen i varje månad, alltid kl 13.

Som första utställare har vi inbjudit Inga Björstedt, verksam som konstnär i Vallåkra.

Varmt välkomna till invigningen och vernissagen den 7 nov kl 13 – 17!

Konsten har öppet under utställningarna
fredagar: 14 -18
lördagar: 13-17
söndagar: 13-17

image_logo

Styrelsen i Helsingborgs Konstförening